Kredyt hipoteczny a zadłużenie – czy dostanę kredyt?

przez | Wrzesień 25, 2015

W ostatnim czasie na forach internetowych można przeczytać wiele zapytań, dotyczących tego, czy jest możliwe otrzymanie kredytu hipotecznego, kiedy jest się osobą zadłużoną.
W tym artykule postaram się jak najlepiej wyjaśnić sposób, w jaki banki przyznają kredyty oraz jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać kredyt hipoteczny.

Kredyt hipoteczny a zadłużenie

Osoba zadłużona, to taka, której płynność finansowa została mocno naruszona. O za tym idzie, często nie spłaca wszystkich zobowiązać, co powoduje, że rosną odsetki. Wydatki takich osób często przewyższają dochody takich osób, co powoduje, że osoby te nie są wypłacalne.
Jeśli taka sytuacja ma miejsce, wtedy osoby trafiają na listy polskich instytucji, które gromadzą informacje na temat osób zadłużonych – czyli KRD – Krajowy Rejestr Dłużników, BIG InfoMonitor oraz Rejestr Dłużników ERIF. Każda z instytucji zajmuje się weryfikacją zobowiązań poszczególnych osób i są dokładnie analizowane przez banki, które udzielają kredytów.
Ogólnie ujmując, to każda osoba, która ma problemy ze spłatą zobowiązań jest rejestrowana na takiej liście, a banki mają dokładny podgląd w historie kredytowe.

Co bank bierze pod uwagę, kiedy przyznaję lub odmawia przyznania kredytu?

Przede wszystkim jest to zdolność kredytowa oraz historia kredytowa. Aby wykazać zdolność kredytową, osoba musi przekonać bank, że stać ją na spłatę takiego kredytu (posiada stałe dochody) oraz, że potrafi gospodarować budżetem. Na tym etapie bank dokładnie weryfikuje wszelkie listy dłużników, czyli sprawdza historię kredytową. Robi to po to, aby się zabezpieczyć przed ewentualnym brakiem spłaty. Jeśli więc widniejemy na którejkolwiek z list, wtedy mamy utrudnioną sprawę. Brak wpisów w listach dłużników to niestety konieczność w przypadku banków komercyjnych. Dlatego dostanie kredytu hipotecznego, kiedy własne konto jest mocno obciążone (zadłużone) jest wręcz niemożliwe.

Poza tym łatwo sobie to wyobrazić, że osoba starająca się o kredyt, która zarabia najniższą krajową, ma na utrzymani dzieci – raczej często staje przed dylematem, jak przetrwać do kolejnej wypłaty i zapewnić artykuły podstawowej potrzeby dla rodziny. Często rata kredytu to praktycznie połowa (o ile nie więcej) miesięcznej wypłaty takiej osoby. Stąd wynika, że taka osoba zwyczajnie nie posiada zdolności kredytowej.

Łatwo to wyjaśnić – otóż kredyt hipoteczny to zobowiązanie często na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Co za tym idzie, osoba zobowiązuje się do spłaty rat miesiąc za miesiącem. Łatwo zrozumieć obawy banku, że dłużnik nie jet w stanie płacić wysokiej raty, skoro w przeszłości miał problem ze spłatą mniejszych zobowiązań.

Wyjściem z takiej sytuacji jest pożyczka hipoteczna, o której więcej przeczytasz na podstronie http://kredytbezbikdlazadluzonych.pl/pozyczka-hipoteczna-bez-bik/  – znajdziesz tam wnioski do Banków o pożyczkę hipoteczną, która można dostać pomimo wpisu w BIK i złej historii kredytowej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *